Jdi na obsah Jdi na menu
 


Veteránské Mistrovství světa v orientačním běhu je minulostí.

10. 7. 2012


Celý týden bojovali orientační běžci z více jak čtyřiceti zemí světa na Veteránském mistrovství světa v orientačním běhu (WMOC) s centrem na dostihovém závodišti v německém lázeňském městě Bad Harzburgu. 4300 běžců nejprve absolvovalo právě v lázeňském městečku Bad Harzburg kvalifikační závod ve sprintu, který se odehrál v městské zástavbě a lázeňském parku. Kontroly byly jednodušší a tak rozhodovala především rychlost. Délky tratí byly, stejně jako další den ve finále ve sprintu, na naše poměry nezvykle dlouhé. Finálový závod se běžel z poloviny za deště (což značně ztížilo běh po dlážděných uličkách) v historickém městečku Goslar. Tady už si stavitelé tratí více pohráli s rozmístěním kontrol, a ty se nacházely v různých zákoutích, křivolakých uličkách se závěrečnou pasáží a cílem u historického zámečku, kde vévodila socha F. Barbarosy. O pořadí tak vedle rychlosti rozhodovala správná orientace. Poté následoval den volna, který většina účastníků využila k výletům a také k možnosti modelového tréninku na klasické trati. Zde se bylo možné přesvědčit o tom, že se něměčtí mapaři částečně odlišují od zákresů map u nás. Z výsledků českých běžců vynikl Jaroslav Havlík, který obhájil titul mistra světa z loňského roku.


 

Výsledky MS ve sprintu:


 

W35B: 21. Alexandra Dastychová – OK Reco Sport

W45B: 29. Iva Kábrtová – OK Reco Sport

H45A: 42. Ivan Vydra – OK Reco Sport

H50C: 34. Pavel Vydra – OK Reco Sport

H75A: 1. Jaroslav Havlík – Sportcentrum Jičín – mistr světa


 

Závody na klasické trati se již odehrály v klasických terénech pohoří Harz. První kvalifikace zavedla závodníky do okolí obce Drei Annen Hohne, kam se vedle aut a autobusů dopravili také parním úzkokolejným vláčkem. Závodníci se museli vypořádat s poměrně náročným terénem s těžkou „podložkou“, místy v kamenných polích, který byl někdy na mapě hůře čitelný. Oproti tomu druhá kvalifikace u Clausthal - Zellerfeldu se zase vyznačovala jednoduššími kontrolami a dlouhými přeběhy, kde rozhodovala především fyzická připravenost. Poté následoval druhý volný den, který opět většina účastníků využila k výletním cílům, kterými se stala například historická města Wernigerode, Quedlinburg, Goslar, kultovní vrcholek dosažitelný kabinovými lanovkami Hexentanzenplatz (zde se údajně scházely čarodějnice) nebo nejvyšší vrchol pohoří Harz – Brocken (1141 m.n.m.). Finálový závod se pak běžel přímo v národním parku u Hunebergu. Závod byl směsicí obou kvalifikací – tedy místy s náročnějším mapováním a místy s delšímí postupy mezi kontrolami. Závodníky také čekalo na závěr větší převýšení.

Výsledky na klasické trati:

W45B: 33. Iva Kábrtová – OK Reco Sport

M45A: 37. Ivan Vydra – OK Reco Sport

M50C: 39. Pavel Vydra – OK Reco Sport

V závodě na klasické trati vybojoval Zdeněk Zuzánek (Jablonec) stříbrnou medaili a Alena Rosecká, Michal Horáček a Martin Mareš pro českou výpravu bronzové medaile ve svých kategoriích. Pro členy našeho oddílu OK Reco Sport to bylo čtvrté veteránské mistrovství světa po Rakousku, Švýcarsku a Maďarsku. Nutno říci, že z pořadatelského hlediska (úroveň slavnostního zahájení, organizace dopravy a parkování a stavbou tratí) však zůstali němečtí pořadatelé za očekáváním. V jakém duchu se ponese příští MS ukáže srpen 2013 v italském středisku Sestriere.

                                                                                                                   Pavel Vydra