Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jičínsko. Orientační běžci závodili v Itálii.

29. 11. 2011

 

Celkem tří závodů se o víkendu zúčastnilo více jak 200 českých orientačních běžců v severní Itálii, mezi nimi i čtyři zástupci Jičínska. Po pátečním příjezdu do hotelu Castelli v Montecchiu a krátké aklimatizaci odjeli před polednem pod nedalekou náhorní planinu aby po dvou kilometrech stoupání dorazili do areálu Golf Clubu Colli Berici, kde je čekal první závod Adriatic Meetingu v orienťácky netradičním terénu - golfovém hřišti. Údolíčka, rybníčky, kupy, místy skalky a některé kontroly v přilehlém lesíku, tedy zdálině jednoduchý terén, ale řadu účastníků potrápil. Zakázané prostory byly pro tradiční orientační běh nezvyklé – byla to odpaliště a golfové jamky. Umístění závodníků Sportcentra Jičín a OK Reco Sport:

M21: 3. Martin Henych

M45: 14. Pavel Vydra

M65: 5. Jaroslav Havlík

W45: 14. Iva Kábrtová

Po závodech následoval odjezd na ochutnávku vín do vinného sklepa nedaleko městečka Lonigo, které je ve sportovním světě známé především dostihy a plochou dráhou motocyklů. Večer následovala slavnostní večeře v pizzerii Nirvana.

Druhý den se již dopoledne vydaly autobusy s českými orientačními běžci do asi padesát kilometrů vzdálené Padovy, známé především jako město s jednou z nejstarších universit, ale i desítkami historicky zajímavých staveb. Po prohlídce města následoval odpoledne druhý závod Adriatic Meetingu, kterým byl městský sprint. Kontroly byly umístěny především na rozích budov, v zákoutích kostelů, rozích pasáží, případně u kašny nebo dalšího uměle vytvořeného objektu.

Z výsledků:

M21: 5. Martin Henych

M45: 19. Pavel Vydra

M65: 7. Jaroslav Havlík

W45: 11. Iva Kábrtová

Večer v hotelu Castelli proběhlo vyhlášení Adriatic Meetingu a účastníci dostali pokyny před vrcholem prodlouženého orientačního víkendu – 32. ročníku Meeting Orientamento Venezia, který ve světě orientačních běžců představuje něco jako lyžařský Vasův běh. První závodníci se na start běhu v Benátkách postavili již v devět ráno, ale startovalo se až do čtrnácti hodin, neboť se celkem prezentovalo neuvěřitelných 4379 závodníků. A kdo zná uzoučké uličky v tomto italském městě, přidá si k tomu krásné letní počasí, tak ví, že tyto ulice, uličky a náměstíčka byla plná stovek turistů. Mapově náročný závod byl tedy značně ztížen ještě tímto faktorem. Ale závody se opět po organizační stránce vydařily a účastníkům ukázaly díky závodu i místečka a zákoutí, kam se běžný turista nikdy nedostane.V některých kategoriích se počty startujících pohybovaly i okolo dvou set. Čeští zástupci zde rozhodně ostudu neudělali a někteří z nich dokonce vyhráli své kategorie, jako liberecký Oldřich Přinda (M60), nebo mezi ženami Jana Kožinová (W35) a Alena Rosecká (W55).

Z Jičínska doběhl Martin Henych v mužské elitě dvanáctý, Jaroslav Havlík třetí v M75, Pavel Vydra 117. v M 45 a Iva Kábrtová 67. ve W45. Všichni pak měli podíl na vítězství týmu Haná Orienteering za který na MOV startovali.


 

Text a foto: Pavel Vydra

Foto1: Start závodu na golfovém hřišti v Brendole

benatky-ob-2011-022.jpg